"ןברד"
  כאבים תחת העקב

עצם העקב (קלקאנאוס) מוקפת ומרופדת במעטפת של רקמת שומן, בפרט תחת העקב רקמה זו הנקראת, כרית העקב. לכרית זו יש צמיגות מיוחדת, הרקמה מורכבת מתאי שומן מיוחדים הנמצאים במדורים נפרדים ומיוחדים המסוגלים לשמור על תכונת בלימת הזעזועים בעמידה והליכה. לחלק התחתון של עצם העקב מתחברות מספר רצועות אשר בהיותן דלקתיות מתפתח המצב של " דלקת הפלננטר פאסציה או בשפת העם "דרבן ".

המושג דורבן השתרש כנראה מייחוס קוץ הדרבן לזיז עצם המצוי לעיתים בחלק התחתון של עצם העקב והנראה היטב בצילומי הרטגן.
הקודם
הבא

"קוץ " או זיז עצם זה נחשב בעיני חלק מן הרופאים, והסובלים מהכאב תחת העקב כ "אשם " בתופעה. הנתונים האנטומיים של כף הרגל, הידע והניסיון האורתופדי לא מצאו הוכחה כי הכאבים מקורם אכן בזיז עצם זה. למיטב הבנתנו הכאבים מקורם בדלקת של הרצועה הפלנטארית הנאחזת לבסיס העקב. הדלקת נגרמת על רקע שינויים ניוונים ברקמת הרצועה. התהליך הדלקתי באזור מערב הרבה פעמים גם את סעיף העצב העובר בסמוך לאזור אחיזת הרצועה לעצם. יתכן וחלק מן השינויים ברצועה הם על רקע קרעים מיקרוסקופיים ונזק מקומי עקב עומס חריג. 

הסיפור הקליני האופייני הוא כי הכאב קיים בעיקר בדריכה הראשונה בבוקר וחולף או לפחות יורד בעוצמתו כעבור זמן, כאשר האזור " מתחמם .לחילופין הכאב קיים לאחר ישיבה ומנוחה ואז בתחילת הדריכה …יש כאב חד המתמתן עם ההליכה . גם עמידה והליכה ממושכים או מאומצים מחמירים את הכאב.

האבחנה:

האבחנה נעשית כאשר לסיפור האופייני, נלוום בבדיקה קלינית ידנית מקצועית של כף הרגל ממצאים ייחודים. אין צורך בהדמיה מיוחדת לעשיית האבחנה. צילומים ואולטראסאונד מהווים אמצעים להדגמה של המבנים האנטומיים ולשלול סיבות אחרות ונוספות לכאבים בעקב, אך אינם מחוייבים כדי להגיע לאבחנה.

הטיפול:

הטיפול הוא יחסית ברור ומובנה אם כי לא בהכרח פשוט לביצוע:

  • לרפד העקב לבלימת הזעזועים.
  • לתמוך בקשת הרגל וברצועה להורדת הלחץ והמתח מהרצועה.
  • מתיחות של הרצועה התומכת הקשת – הפלנטר פאסציה (תירגול בבית ובמסגרת פיזיותרפיה)
  • סדרת טיפול בתרופות נוגדות דלקת ( ארקוקסיה, אתופן, ואחרות….)
  • שימוש בסדים מיוחדים כולל "סד לילה " למתיחה והארכה הדרגתית של הרצועה.
  • טיפולים מקומיים באולטראסאונד – גלי הלם – לייזר וכו' כאשר כל הטיפולים מטרתם לגרום גירוי באזור המודלק שיביא את הגוף להאיץ ולייעל את תגובת הריפוי הטבעית.
  • הזרקה של סטרואידים לאזור הדלקת.
  • הזרקה של PRP – פלסמה של החולה המועשרת בתמצית מטסיות הדם, לאזור הדלקת.
  • ניתוח
ניתן לפנות לכתובת האתר הבא לקבלת מידע ( הורדת הסרט המלא בתשלום) www.heelpainvideo.com
להלן סדרת תרגילי מתיחות:
הקודם
הבא
Call Now Button דילוג לתוכן