(איור למטרות המחשה בלבד)

קיפוזיס: מנח קמור של עמוד השדרה ( ההפך מלורדוזיס ) , כאשר הערכה של מידת הקימור נמדדת בצילום רנטגן במנח מן הצד – Lateral View לעמוד השדרה הגבי. הערך הנורמלי נע בין 20-40 מעלות בעמוד השדרה הגבי.

קיפוזיס על שם שויירמן:

מדובר בהפרעה הגורמת לקיפוזיס בעמוד השדרה הגבי ו/או במעבר הגבי מותני. מופיעה אצל מתבגרים ומבוגרים צעירים, שיעור האירעות באוכלוסייה נע בין 2%-3% . אחת מקבוצת ההפרעות של אוסטאוכונדרוזות( Jeuvenile Osteochondroses of the Thoracic Spine ). בדרך כלל יש אסוציאציה גנטית גבוהה ויש מקרים שבהם אף הוכחה העברה אוטוזומלית דומיננטית. הסיבה להופעת ההפרעה אינה ידועה.
הקודם
הבא

המהלך הטבעי של ההפרעה: במהלך גיל ההתבגרות והעשור השני לחיים יש תלונות על כאב בעמוד השדרה ומופיעה עקמת ההולכת ומחמירה עד לסיום הצמיחה. הטיפול הוא סימפטומאטי כנגד הכאב ובהתאם לחומרת העקמת על פי הקריטריונים הנהוגים לטיפול בעקמת, טיפול שמרני או ניתוחי. אחד המאמרים החשובים שפורסמו על שויירמן עם מעקב לאורך שנים רב ביותר, התפרסם ב 1993 בעיתון של האגודה האמריקאית לאורתופדיה ה JBJS . המאמר בדק קבוצה של 71 אנשים שלקו בקיפוזיס ע"ש שוירמן ועקב אחריהם בטווח של בין 10 ל 48 שנים.

(ממוצע 32 שנים) והשווה אותם לקבוצת ביקורת דומה בת 34 אנשים התואמים במין וגיל ומשך המעקב אך ללא קיפוזיס של שויירמן. הממצאים העידו כי הלוקים בקיפוזיס ע"ש שויירמן התלוננו מעט יותר על כאבי גב.

עקמת – סקוליוזיס
זו עקמת של עמוד השדרה במספר מישורים, גם במישור הצידי וגם במישור הקדמי אחורי, יש בה מרכיב משתנה אך קיים תמיד של סיבוב עמוד השדרה על ציר האורך שלו, זאת מפאת מבנה החוליות והמפרקים המחברים ביניהן המחייבם סטיה סיבובית .
סיבת הופעתה של עקמת אינה ברורה. ברוב רובם של המיקרים מעל 95% מדובר בתופעה שסיבתה אינה ברורה, יש בה מרכיב גנטי אך שלא הוגדר דיו. במשפחות עם עקמת יש שכיחות גבוהה של העברת התכונה מדור לדור אם כי החדירות בין דור לדור משתנה. השכיחות בין המינים היא בהעדפה ברורה לנשים. היחס הוא לערך 1:8 , " לטובת " נשים. הגיל השכיחה להתבטאות העקמת היא בתחילת גיל ההתבגרות , משמע בין גיל 10-16 .
הטיפולים בעקמת נחלקים בין:
תירגול ופיזיותרפיה:
באמצעות תירגול ועבודה על תנועתיות עמוד השדרה , חיזוק השרירים החלשים תוך מתיחה והארכה של המקטעים הקצרים והמקובעים יכולים לשמר את התנועתיות של עמוד השדרה מחד ועד לדרגות מסויימות לשמור ולמנוע החמרה של חלק מן העקמות. שיטות הפיזיותרפיה המוכרות לטיפול הן שונות ומגוונות. השיטה המקובלת עליי וזאת שעל פי הספרות האורתופדית וניסיוני היא היעלה ביותר הנה השיטה ע"ש שרוט.
שימוש במחוכים:

מחוכים נבנים על פי מידה ושיטות שונות. שמות המחוכים השונים הם על פי העיר (מילווקי- בוסטון ועוד…) או על פי האדם שפיתח אותם..RIGO. לאחר הרבה שנות ניסיון השתכנעתי כי השיטה הטובה והיעלה לטיפול במחוכים בעקמת היא שיטת ריגו CHENEAU – RIGO. ד"ר ריגו הקדיש את מייטב שנותיו ועבודתו לפיתוח שיטת המחוך יחד עם ד"ר שנו CHENEAU. ביקרתי את ד"ר ריגו מספר פעמים במכון שלו בברצלונה ואני עובד זה שנים עם הפיזיותרפיסט, אביטל פנחס שהביא את השיטה ארצה לפני שנים. המחוכים נותנים תוצאה טובה מאד ונעשים מחומרים איכותיים ובאופן הניתן ללבישה נוחה… כאשר עולה הצורך..אני מאד ממליץ על שימוש במחוכים הללו, אם כי גם מחוכים בשיטות אחרות, אם נעשים נכון ונלבשים לפחות 18 שעות ביממה ….מביאים לתוצאות טובות. שיעור ההצלחה לעצור את התקדמות העקמת ואף שיפור קליני של העקמת ויציבת עמוד השדרה עומד על כ 80%.

ניתוחים:

בניתוח, המטרה לתקן את העקמת מחד ולגרום לקיבוע של עמוד השדרה כדי למנוע החמרת העקמת בעתיד.

בעקמת חשובה במיוחד המודעות וההגעה למעקבים שנקבעו ובעיקר בתקופת הצמיחה המואצת המתרחשת בין גילאים 10-16.
קיפוזיס על שם שויירמן: = Scheuerman Kyphosis.
Call Now Button דילוג לתוכן